Grčevi kod beba – šta uraditi
Iako nije ni gladna ni mokra Vaša beba neutešno plače. Lice joj je crveno, ručice stisnute u pesnice, a nožice savija prema stomačiću, grči se. Najverovatnije da ima grčeve.
Kada se javljaju grčevi kod beba?
Grčevi se javljaju dve do tri nedelje po rođenju, obično između podoja i u popodnevnim satima, i traju do trećeg, a najkasnije do četvrtog meseca života bebe.
Zašto se javljaju grčevi kod beba?
Pravi uzrok nastanka se ne zna, ali postoji nekoliko mogućih uzroka grčeva:
a- uzroci od strane bebe:
– beba ne podnosi mleko (i bebe na majčinom mleku imaju grčeve kao i bebe na veštaštačkoj ishrani)
– nedovoljna razvijenost crevnog trakta (sistema organa za varenje)
– privremena hormonska neravnoteža
– halapljivo i brzo sisanje koje dovodi do gutanja vazduha i nagomilavanja gasova u crevima
b-uzroci od strane majke
Način ishrane majke, tj. vrsta hrane koju majka unosi je veoma važan faktor za nastajanje grčeva kod beba. Obavezno izbaciti iz jelovnika svu hranu koja nadima: pasulj, kupus, grašak, testa sa kvascem, gazirane napitke, suhomesnate i konzervirane proizvode, jake začine (ljuta paprika, biber, čili, ren…). Unositi što više svežeg voća i povrća, barene hrane, supe, čorbe, mleko, prirodno ceđene sokove, vodu.
Kako se manifestuju grčevi kod bebe?
Beba jako plače, pocrveni u licu, nervozno pomera ruke i noge i grči se. Karakteristično je pomeranje nožica ka stomaku, steže pesnice i jako je uznemirena. Plač, ponekad potpuno neutešan, može da traje satima.
Da bi ste bili sigurni da se radi o grčevima treba prvo proveriti da li je beba zdrava – što znači konusltovati dečijeg lekara.
Ako je beba zdrava, a nije gladna, žedna ili mokra – uzrok njenog plača i uznemirenosti su grčevi. Važno je shvatiti da su grčevi kod beba česta i normalna pojava koja ne ostavlja nikakve posledice po bebino zdravlje.
Kako pomoći Vašoj bebi kad ima grčeve?
1. Uzmite bebu u naručje, privite je na svoje grudi i nežno masirajte po leđima. Time će toplota Vašeg tela i otkucaji Vašeg srca umirujuće delovati na bebu i ubrzo će zaspati.
2. Stavite na bebin stomak prethodno zagrejanu pelenu i nežno kružnim pokretima u pravcu kretanja kazaljki na satu masirajte stomačić. Takvom masažom ćete poboljšati kretanje gasova od želuca ka periferiji, tj. ka čmaru i time olakšati eliminaciju gasova iz creva.
3. Napravite čaj za smirenje grčeva po sledećem receptu: u 100 ml vode stavite 1 ravnu kašičicu šećera (5 grama), 3 listića nane, 3 cveta kamilice i 3 zrna kima. Ovu mešavinu skuvajte – da baci ključ tj. da provri, odmah procedite i ohladite na sobnoj temperaturi. Posle svakog podoja (ili obroka na veštačkoj ishrani) napojite bebu ovim čajićem.
4. Obavezno iz ishrane izbacite jake začine, ljutu hranu i hranu koja nadima.
1,758 thoughts on “Grčevi kod beba – šta uraditi”
Thank you for another informative web site. Where else could I get that kind of
information written in such a perfect method? I’ve a venture that I am simply now operating on, and I’ve
been at the glance out for such info.
Hi there, constantly i used to check website posts here early in the dawn,
since i enjoy to find out more and more.
Great web site you have here.. It’s difficult to
find quality writing like yours these days.
I truly appreciate people like you! Take care!!