Infektivna mononukleoza-bolest poljupca
Sam pojam infektivna mononukleoza zvuči zastrašujuće i saznanje da im dete boluje od iste izaziva strah i paniku kod roditelja.
Infektivna mononukleoza ne spada u grupu oboljenja sa visokim stepenom incidence (učestalost prenošenja), tako da se zbog niske stope prenošenja nikad i ne javlja u vidu epidemije. Bolest se obično javlja sa blagom kliničkom slikom ili asimptomatski i u većini slučajeva prolazi spontano, bez terapije, ne ostavljajući komplikacije.
Infektivna mononukleoza je zarazno oboljenje, koje izazva EBV – Epstein-Barr-ov virus.
Oboljenje je prvi put opisano 1889. godine pod nazivom žlezdana groznica, a 1920. godine menja naziv u infektivna mononukleoza, kada su prvi put povezani simptomi oboljenja i povećan broj limfocita u krvi obolelih.
U većini slučajeva infektivna mononukleoza se javlja u periodu adolescencije, od 15. do 24. godine. Prenosi se uglavnom putem pljuvačke, pa se zato i popularno zove „bolest prvog poljupca”. Javlja se i kod male dece koja borave u kolektivu (obdaništa, vrtići). Osim putem pljuvačke (direktnim putem) prenosi se i indirektnim putem – korišćenjem tuđih čaša i pribora za jelo, a u ređim slučajevima i kapljičnom infekcijom (kijanje, pljuckanje pri govoru).
Opšti simptomi
Kada uđe u organizam EBV virus se nastanjuje i razmnožava u sluzokoži gornjih disajnih puteva odakle se širi po lokalnim limfnim čvorovima, a kasnije i po celom organizmu, putem krvi. Zbog slične kliničke slike infektivne mononukleoze i zapaljenja grla, posebno bakterijskog, često je teško postaviti tačnu dijagnozu. Kod obe bolesti simptomi su bol i crvenilo grla, povišena temperatura i uvećane limfne žlezde na vratu. Pored toga se javljaju nespecifični simptomi kao što su bolovi u mišićima ili kašalj, a može se javiti i muka i bolovi u stomaku. Zbog svega toga veoma često infektivna mononukleoza i ne bude prepoznata kod male dece.
Simptomi karakteristični za mononukleozu
Period inkubacije tj. vreme od infekcije (zaraze) do pojave simptoma (znakova) oboljenja je prilično dugo i iznosi 4-6 nedelja, a karakterišu ga:
- malaksalost
- umor
- gubitak apetita
- povišena temperatura
- uvećane limfne žlezda na vratu i u pazuhu, grupisane u pakete i jako bolne na dodir
- beličaste naslage na krajnicima u vidu skrama, što se često tumači kao bakterijska infekcija grla, zbog čega se uključuju antibiotici koji mogu izazvati pojavu ospe, a koja je odraz stvaranja antitela na antibiotike
- petehije – tačkasto krvarenje na gornjem nepcu
- uvećanje jetre i slezine, koje se pipaju 2-3 cm ispod rebarnog luka
Dijagnoza
Kada se kod Vašeg deteta pojave navedeni karakteristični simptomi, obavezno se javite lekaru koji će postaviti tačnu dijagnozu.
Pored kliničke slike, dijagnoza mononukleoze se postavlja i na osnovu laboratorijskih analiza:
- analiza periferne krvi (iz prsta) – uočava se porast broja leukocita i limfocita, a pod mikroskopom se mogu videti tzv. atipični limfociti koji su karakteristični za mononukleozu
- analiza venske krvi – u kojoj se otkrivaju antitela protiv Epštajn-Bar-ovog virusa (IgG i IgM) koja potvrđuju bolest i ukazuju da li je bolest u početnoj fazi ili već u stadijumu oporavka
- analiza biohemijskih parametara – transaminaze (AST, ATP), GGT, bilirubin – koji ukazuju na smanjenu funkciju jetre
Lečenje
Infektivna mononukleoza je virusno oboljenje kod koga, kao i kod drugih virusnih infekcija, nije potrebna terapija nego samo: mirovanje, smanjivanje temperature, povećani unos tečnosti i određeni način ishrane.
Mirovanje (ležanje, nikakve šetnje i izlasci)) i odsustvo fizičke aktivnosti (nikakvo bavljenje sportom) – najmanje još 4-6 nedelja posle akutne faze bolesti je važno zbog potencijalnih komplikacija obično u vidu zapaljenja jetre (hepatitisa) ili oštećenja slezine.
Zbog oslabljenog imuniteta u oko 30% obolelih od infektivne mononukleoze, može se javiti i pridružena (sekundarna ) infekcija – najčešće streptokokna angina, pa se tada moraju uključiti antibiotici (izbegavati amoksiciline i penicilinsku grupu zbog moguće pojave ospe).
Posle preležane mononukleoze pacijenti ostaju više meseci u tzv. sekundarnoj imunodeficijenciji (oslabljen imunitet), kada su podložni svim vrstama infekcije. Zbog toga je veoma važno ojačati imuni sistem unošenjem u ishranu što više svežeg voća i povrća.
Ishrana
- SUPE – sve vrste nemasnih supa sa testeninom ili pirinčem
- MESO i BELANČEVINE – teletina, riba (bela), nemasna junetina, piletina, posno mleko i mlečni proizvodi. JAJA IZBEGAVATI!!!
- TESTENINE – beli hleb – ne svež, pecivo bez kvasca, testenine bez jaja, pirinač, testenina sa sirom, integralne žitarice, džem, pekmez
- POVRĆE – sirovo ili kuvano: šargarepa, cvekla, krompir, mlade tikvice, karfiol, spanać, blitva
- VOĆE – banane, jabuke – pečene ili kuvane, kruške, mandarine, pomorandže
- NAPITCI – čaj (izbegavati crni i zeleni), voćni kompoti, sokovi od prirodno ceđenog voća, voda
Preporuke
- Osoba koja boluje od infektivne mononukleoze izvor je infekcije još 8 nedelja po prestanku simptoma. Zbog mogućnosti prenošenja infekcije nije poželjno da izlazi iz kuce.
- Zbog ostalih članova porodice, preporučljivo je da oboleli ima poseban pribor za jelo.
- Zbog mogućih komplikacija – oboljenje jetre i/ili oštećenje slezine neophodno je izbegavanje svakog fizičkog napora najmane još 4-6 nedelja po pretsanku simptoma bolesti.
- Zbog oslabljenog imuniteta i moguće dodatne infekcije neophodno je izbegavanje masovnijih druženja.
- Za jačanje imuniteta preporučuje se i primena mulitivitaminskih preparata, vitamina B kompleksa (Beviplex), preparata cinka (šitite od virusnih infekcija), kao i određenih vrsta probiotika (koji oblažu digestivni sistem i sprečavaju prodor mikroorganizama).
1,309 thoughts on “Infektivna mononukleoza-bolest poljupca”
Every weekend i used to pay a visit this web site,
because i want enjoyment, for the reason that this this web site conations truly pleasant
funny stuff too.
Woah! I’m really loving the template/theme of this website.
It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that “perfect balance” between user friendliness and visual appearance.
I must say that you’ve done a great job with this. Additionally, the blog loads
extremely quick for me on Internet explorer. Superb Blog!
If some one wishes to be updated with most recent technologies afterward he must be
pay a visit this web page and be up to date every day.