KONJUKTIVITIS – Šta je i kako ga izlečiti
Oko Vam je crveno, suzi, smeta Vam jako svetlo. Osećate bockanje, grebanje ispod kapka. Imate osećaj da Vam je nešto upalo u oko. Kapci su vam otečeni. Teško Vam je da otvorite oko.
Imate konjuktivitis tj upalu vežnjače.
Konjuktiva – vežnjača je sluzokoža koja polazi od ruba kapaka i prekriva njihovu unutrašnju stranu odakle prelazi na očnu jabučicu i pokriva njen prednji deo. Konjuktiva ima dva lista – jedan conjunctiva tarsi koji oblaže kapke i drugi conjunctiva bulbi koji prekriva prednju stranu očne jabučice a između kojih se nalazi kapilarni prostor koji omogućava održavanje vlažnosti prednje strane oka minimalnom količinom suza.
Vežnjača je glatka, sjajna i vlažna. Kroz nju se na očnoj jabučici providi bela sklera (beonjača) na kojoj se ocrtavaju konjuktivalni krvni sudovi.
Uzroci konjuktivitisa
Najčešći uzrok zapaljenja vežnjače su različiti egzogeni – spoljni faktori koji mogu biti:
- fizički – toplota, zračna energija( sunčevi zraci, zraci pri varenju metala..)
- hemijski – baze i kiseline,
- mehanički – kontaktna sočiva
- bakterijske prirode – razni koki i bacili,
- virusne prirode
Konjuktivitisi mogu biti uslovljeni i endogenim – untrašnjim faktorima samog organizma kao što su razna oboljenja okolnih tkiva oka, kože, ili ređe metastatskim putem.
Lečenje konjuktivitisa
Lečenje je uglavnom simptomatsko kod konjuktivitisa fizičke mehaničke i virusne etiologije. Kao sasvim blaga sredstva mogu se primeniti:
– hladni oblozi od kamilice – skuvati jači čaj od kamilice, procediti, ohladiti na sobnu temperaturu i čistu gazu ili maramicu natopiti, ocediti i staviti kao oblog na oko. Smanjuje se otok kapka.
– 3% rastvor borne kiseline ili Prokulin kapi – ukapati 1-2 kapi u oba oka 3-4 puta na dan tokom 3-4 dana. Smanjuje se crvenilo oka i suzenje. Oba preparata imaju i blago antiseptičko dejstvo.
– uljane AD kapi se preporučuju da bi se smanjila iritacija vežnjače. Stvara se masna klizna površina između kapka i očne jabučice pa se time smanjuje osećaj grebanja i bockanja pri treptanju.
– Dexamethasone-neomycin kapi za oči – kombinovani preparat kojim se skraćuje tok lečenja i utiče i na moguću bakterijsku infekciju. Ukapava se 1-2 kapi u oba oka na 3-4 h tokom dana.
– Chloramphenicol mast za oči staviti uveče u oba oka. Mast se stavlja tako što se donji kapak povuče naniže pa se od nosa ka spoljnom uglu oka stavi mast i lagano zatvori oko. Dobro je preko oka staviti gazu i fiksirati je – zalepiti, kako bi se omogućilo delovanje masti tokom noći, a i da se ne bi mastila posteljina.
Oni kod kojih su kontaktna sočiva uzrok konjuktivitisa, ne bi trebalo da ih nose još najmanje 24h po završetku lečenja, a i tada ne duže od 8 sati tokom narednih 3-4 dana.
Za hemijske povrede oka i bakterijske infekcije obavezno se javiti očnom lekaru!!!
I pored svega gore navedenog potrebno je konsultovati očnog lekra!
377 thoughts on “KONJUKTIVITIS – Šta je i kako ga izlečiti”
Its not my first time to pay a visit this web page, i am visiting
this web site dailly and obtain fastidious facts from here everyday.
You made some good points there. I looked on the internet for the issue and found most guys will agree with your blog.
Thank you for another wonderful article. Where else may just anyone get that kind of
information in such a perfect method of writing?
I have a presentation next week, and I’m on the search for such information.