Polenska alergija- lečenje biljem
Stiže proleće. Cela se priroda budi. Sve cveta i miriše, a Vi plačete. Nos Vam je zapušen i curi a niste prehlađeni. Koža vam je crvena i osećate peckanje i svrab. Očni kapci su Vam otečeni, oči Vas peckaju i suze. Nešto Vas grebe u grlu tera da kašljte suvo i uporno, a u grudima- zviždi, svira kao da ste progutali pištaljku. Sve ovo znači da imate polensku alergiju.
Šta je alergija?
ALERGIJA označava naslednu sklonost organizma, nekih osoba, da na materije iz sopstvenog okruženja reaguje burno a ponekad i veoma dramatično. Ime potiče od grčkih reči alos što znači promenjen, i ergia što znači reakcija.
Materije koje izazivaju alergije nazivaju se alergenima. Kada organizam preosetljive osobe dođe u kontakt sa alergenom u roku od nekoliko minuta ili sati ispoljiće se simptomi alergije.
Prema načinu kako dospevaju u organizam mogu biti:
- nutritivni alergeni – ulaze u organizam hranom (sir, jaja, jagode..)
- respiratorni alergeni – putem udisanja (polen trava, prašina, grinje…)
- kontaktni alergeni – putem dodira sa kožom (hemijske materije – sredstva za ličnu i opštu higijenu, dlaka kućnih ljubimaca, sunčevi zraci…)
Smatra se da oko 30 % populacije ima sklonost ka alergijskim bolestima i da će ovaj broj i dalje biti u porastu. Oko 20 % populacije ima ispoljene razne alergijske bolesti (astma, alergijski rinokonjuktivitis, ekcem kože).
Polenska alergija
Prolećna – polenska alergija nastaje udisanjem zrnaca polena: drveća, trava, cveća i korova. Najveći problem su poleni korova ambrozije, zbog svoje brojnosti i raširenosti kao i zbog značajnih alergogenih osobina.
Od alergije na polen obolevaju najčešće deca i mladi, ali se može javiti i u bilo kom životnom dobu i podjednako je zastupljena u oba pola.
Simptomi – znaci
Kada zrnca polena dođu u kontakt sa kožom i sluznicom oka, nosa, pluća, pojaviće se:
- na koži – crvenilo, osip, otok, svrab
- oči – crvenilo, suzenje, svrab, otok kapaka
- nos – kijanje, zapušenost, curenje obilnog vodenastog sadržaja, svrab, golicanje
- grlo – grebanje, nadražaj na kašalj, osećaj slivanja sekreta
- pluća – suvi kašalj, otežano disanje, gušenje, sviranje
Lečenje
Za lečenje se koriste lekovi iz grupe :
–antihistaminika
Antihistaminici su lekovi protiv histamina i srodnih supstanci koji nastaju u telu razaranjem tkiva i kod raznih alergijskih reakcija. Antihistaminici istiskuju histamin sa mesta delovanja, tj. vezuju se umesto njega za odgovarajuće receptore i na taj način slabe dejstvo histamina.
-korstikosteroida
Lekovi koji imaju jako antiinflamatorno (protiv upalno) dejstvo
Ovi preparati prouzrokuju pospanost i umor i na to obavezno treba skrenuti pažnju pacijentima.
Najveći efekat ima uzimanje lekova po preporuci lekara najmanje 2 nedelje pre početka cvetanja.
Prirodni lekovi – POMOĆNA TERAPIJA
Kamilica
Kamilica je poznat i često korišćen lek na našem području za razne zdravstvene probleme. Čaj od kamilice je izuzetno zdrav i pored toga što ima umirujuće dejstvo ublažava i svrab i suvoću očiju – čest simptom kod prolećnih alergija.
Kako primeniti čaj od kamilice:
- oblogom – na nadraženo mesto možete staviti ili gazu natopljenu skuvanim i ohlađenim čajem od kamilice ili hladnom vodom nakvasiti kesicu čaja od kamilice i držati nekoliko minuta. Osetićete trenutno olakšanje i ublažavanje simptoma.
- inhalacijom (udisanjem)– skuvati jak čaj od kamilice i udisati paru od vrelog čaja. Time pročišćavate disajne puteve. Najbolje se inhalirate kada se potpuno pokrijete peškirom iznad posude sa vrelim čajem.
Žalfija
Žalfija je poznata kao sredstvo za ispiranje sluzokože nosa ili usta. Veoma je delotvorna i u suzbijanju siptoma gripa, bolnog i natečenog grla i disajnih puteva. Čaj od žalfije se može piti redovno, tokom svih godišnjih doba, kao i tokom sezone prolećnih alergija.
Kopriva
Kopriva je biljka sa veoma raširenom primenom: koristi se u ishrani (pite, čorbe, čaj), industriji (šamponi), medicini. Kopriva smanjuje zapaljenje u sinusnim kanalima čime otvara sinuse i znatno olakšava disanje kroz nos. Takođe, zbog svog antioksidantnog dejstva smanjuje intenzitet – jačinu i težinu, alergijske reakcije. U lečenju prolećne alergije preporučuje se preventivno uzimanje čaja ili tinkture koprive dva meseca pre cvetanja biljaka, kako bi se ojačao imunitet i sprečio razvoj simptoma alergije.
Zova
Zova osim što daje hlad i lepe mirisne cvetove, od kojih se pravi ukusan sok, ima i veoma povoljan uticaj na ljudski organizam.
Plod zove – crna bobica bogat je antioksidansima i fitonutricijentima (biljne hranljive materije) koji jačaju imuni sistem, pa time olakšavaju oporavak od prehlade. Bobice se ne jedu ni sveže, ni sušene, već se kuvaju kao kompot, džem ili se od njih pravi sok.
Sok od zove ima antiinflamatorno dejstvo, tj. smanjuje zapaljenjsku reakciju. Čestim umivanjem lica i ispiranjem nosa mogu se ublažiti simptomi prolećnih alergija. Za ovu upotrebu samo potopiti cvetove zove u vodu i ostaviti 24- 48 sati, procediti, presuti u flaše ili tegle i do upotrebe čuvati na hladnom mestu.
Timijan
Biljka srodna majčinoj dušici poznata kao začin u kulinarstvu. Timijan osim što potpomaže iskašljavanju, uspešno eliminiše i sluz iz nosa tokom napada prolećnih alergija. Timijan je i sastojak nekih farmaceutskih lekova za pročišćavanje disajnih puteva. Timijan ima i jako antimikrobno dejstvo što znači da pomaže u borbi protiv infekcija. Čaj od timijana se pije dva puta dnevno.
Eterična ulja
Alergijske tegobe se mogu ublažiti i inhaliranjem eteričnih ulja, kao i kupkama i masažama aromaterapijskim mešavinama. Najčešće se koriste:
- ulje lavande – umirujuće dejstvo, prirodan antihistaminik (antialergik)
- ulje nane – pročišćava sinuse, ublažava glavobolju
- ulje đumbira – ublažava probleme sa disanjem
- ulje eukaliptusa – izbacuje sluz i smanjuje začepljenje disajnih puteva
- ulje čempresa – suzbija nagon na kašalj i olakšava disanje
Kako se zaštititi?
smanjiti izloženost
- izlaziti iz kuće posle kiše i kad nema vetra,
- posle izlaska promeniti odeću, oprati kosu (tu se zadržava polen)
- provetravati stan kada nema vetra
- ukloniti iz stana biljke koje cvetaju
- ne držati cveće u vazi
Kada se prekine izloženost polenima svi navedeni simptomi prestaju u roku od nekoliko sati ili dana.
informisati se
- o kalendaru cvetanja – na našem području sezona cvetanja polena počinje u martu sa cvetanjem stabala, nastavlja se cvetanjem trava tokom perioda maj-jul, a korovi cvetaju od kraja jula do oktobra meseca.
- pratiti koncentraciju polena (novine, radio, TV)
Pri pojavi polenske alergije obavezno se obratiti lekaru!
38 thoughts on “Polenska alergija- lečenje biljem”
These days of austerity and relative panic about getting debt, many individuals balk contrary to the idea of having a credit card to make acquisition of merchandise as well as pay for a vacation, preferring, instead only to rely on the particular tried and also trusted means of making payment – hard cash. However, in case you have the cash available to make the purchase in whole, then, paradoxically, that’s the best time to use the credit card for several reasons.
some genuinely prime content on this site, saved to favorites.
It’s fantastic that you are getting ideas from this post as well as from our argument made
here.