PROLIV – Crevna virusna infekcija

PROLIV – Crevna virusna infekcija

Pored prehlade virusna infekcija može se manifestovati i poremećajima na nivou digestivnog trakta tj. sistema organa za varenje. U tom slučaju govorimo o crevnim infekcijama koje se manifestuju povraćanjem i dijarejom tj. učestalim stolicama ili narodski prolivom.

I ove vrste virusnih infekcija obično nisu praćene povišenom temperaturom. Obično ih prati jak bol i zavijanje creva  u stomaku i kao posledica toga dolazi do proliva i povraćanja.  Zavijanje u stomaku je u stvari ubrzani rad creva kojim ona žele da se oslobode sadržaja. Pražnjenje je uglavnom eksplozivno, a posle pražnjenja se održava nagon za još pražnjenja creva. Rad creva se u medicini stručno zove peristaltika i ima dva pravca kretanja: jedno je napred tj. od izlaska iz želuca ka čmaru tj. pražnjenju, a drugi je tzv. retrogradni odnosno povratni pravac od kraja ka početku tj. od čmara ka želucu. E ovaj povratni izaziva povraćanje. Tako da kad god pojedete ili popijete nešto u toku trajanja crevne virusne infekcije – Vaš želudac će se pobuniti i Vi ćete povratiti uzeti sadržaj. Što više budete pokušavali da ugasite žeđ – to ćete više povraćati i imati više vodenih stolica i tako više gubiti tečnost tj. dehidrirati. Osećaćete malaksalost, suvoću u ustima, vrtoglavicu, zujanje u ušima, pašće Vam pritisak i šećer… imaćete utisak da ćete  izgubiti svest.

proliv crevna virusna infekcija

Šta preduzeti u ovakvim situacijama?

 

Zaustavljanje proliva

 

1 – Adsorbensi

Kao prvo – kad počne proliv uzećete medicinski ugalj – Carbo medicinalis. Ima ga u dva oblika – kapsule i tablete. Odmah se uzimaju dva komada. Kapsule su komfornije za upotrebu. Tablete se koriste tako što se odmah dve razmute u 1/2  čaše vode (ne mora biti prokuvana). Sadržina koja se dobije liči na crno mastilo i popije se cela, odjednom. Ovo ponavljati dok proliv ne prestane. Uobičajeno su potrebne četiri tablete.

Adsorbensi su kruta, fino isitnjena u vodi netopljiva sredstva sa velikom ukupnom površinom na kojoj se zbog elektrostatskog naboja nagomilavaju gasovi i otopljene materije.

Medicinski ugalj je crn, lagan, vrlo sitan prašak, bez mirisa i ukusa, netopljiv u vodi, alkoholu, kiselinama i bazama. Elektroneutralan je pa zahvaljujući tome u istoj meri adsorbuje i pozitivno i negativno nabijene materije. Veoma dobro adsorbuje boje, gasove, otrove, mikrobe i njihove toksine. Primenjuje se kod crevnih infekcija, proliva, nadutosti, kao i kod peroralnih (preko usta tj. gutanjem) otrovanja, razmućen u 1/2 čaše vode.

2 – Antiperistaltici

To su sredstva koja deluju na rad creva. Takav je preparat LOPERAMID koji deluje direktno na zid creva i inhibira  peristaltiku tj. pokrete creva. Koristi se prema priloženom uputstvu.

 

Rehidratacija

 

Posle  zaustavljanja proliva pristupate rehidrataciji tj. nadoknadi izgubljene tečnosti. U apotekama imate već pripremljenu formulu za nadoknadu tečnosti pod imenom OROSAL i koristite je po priloženom uputstvu.

U kućnoj varijanti se možete sami rehidrirati tako što ćete skuvati čaj od nane, blago ga zasladiti i na svakih  3-5 minuta uzimati jednu supenu kašiku. NIKAKO nemojte popiti celu sadržinu šolje odjednom – jer ćete ponovo iritirati želudac i povraćaćete.

 

Ishrana

proliv crevna virusna infekcija

Kod crevnih infekcija postoji poseban način ishrane tzv. antidijaroična dijeta.

Ova dijeta podrazumeva unošenje onih nutritivnih materija koje će oporaviti Vaš digestivni trakt, tj. organe za varenje, kako njihovom vrstom, tako i količinom. Dijeta se sprovodi narednih 4-5 dana.

Prvi dan:

  • prepečeni hleb – treba da pokupi višak tečnosti u želucu.
  • blago zaslađeni čaj od nane – srk po srk – nadoknada tečnosti.
  • bareni pirinač u dosta vode (1 deo pirinča u 7-8 delova vode) bez soli i bez šećera. Oporavak sluznice creva, usporenje peristaltike.

Drugi dan i dalje

  • bareno povrće (šargarepa, krompir, pirinač) uz prepečeni hleb.
  • bareno pileće belo meso.

Od petog dana se mogu uvesti mleko i mlečni proizvodi i potom nastaviti sa normalnim načinom ishrane.

 

Obnova crevne flore eupepticima

 

Uz sve gore pomenute mere, neophodno je i uzimanje preparata koji obnavljaju crevnu floru tj. uspostavljaju ravnotežu bakterija (normalnih stanovnika) u našim crevima.

Eupeptici su preparati koji potiskuju patogene klice u korist fiziološke flore creva.

 

Bacillus subtilis Bactisubtil (FlonivinBS)

Ovaj bacil nije normalni stanovnik crevne flore, ali se njegovim delovanjem uspostavlja ravnoteža poremećene fiziološke intestinalne flore.

Primena: prolivi odojčadi, dece i odraslih uzrokovanih enteritisom, kolitisom i superinfekcijom u toku primene  antibiotika.

Koristi se po priloženom uputstvu.

 

Lactobacillus acidophilus Linex

Bacil otporan na antibiotike i druge medikamente, održava i reguliše biološku ravnotežu crevne flore.

Primena: prolivi odojčadi, dece i odraslih, superinfekcije u toku lečenja antibioticima, meteorizam (gasovi u crevima).

Koristi se po priloženom uputstvu.

Ako  i pored navedenih mera proliv i dalje traje – obavezno se javite Vašem lekaru!

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

618 thoughts on “PROLIV – Crevna virusna infekcija

  1. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something.
    I think that you could do with some pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is excellent blog.
    A fantastic read. I’ll certainly be back.

  2. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and
    was wondering what all is required to get setup? I’m assuming having
    a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web smart
    so I’m not 100% positive. Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
    Kudos

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *